wtorek, 2 lutego 2016

kluczową

- Współczesna wiedza szkolna to klucz. Klucz, który nie otwiera niczego, natomiast skutecznie zamyka. Zamyka on mianowicie możliwości udzielenia innych odpowiedzi, choćby były nawet słuszne. Do klucza modlą się gimnazjaliści przed sprawdzianem, uczestnicy konkursów wojewódzkich i olimpiad... Są przedmioty, w których klucz gra rolę kluczową. Są też takie, w których można napisać odpowiedź "również poprawną" i będzie zaakceptowana. Klucz zatem bywa wytrychem. Otwartość umysłu wydaje się przeszkadzać w rozumieniu prawdy ogólnej, że nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Humaniści bowiem trzymają się klucza jak tonący brzytwy. Niehumaniści podchodzą do problemu bardziej ludzko. Jak w życiu. Tylko że odwrotnie. Widocznie to jest klucz widziany w dziurce. Od środka.

9 komentarzy:

 1. Humaniści to grupa, która chce mieć pewność, że ich teorie są właściwe ( o co trudno w takich naukach).Stąd zaklinanie klucza. Ścisłe nauki dają konkretne wzory i odpowiedzi więc klucz albo jest prawdziwy albo błędny. Oni widzą sprawy faktycznie od środka... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. No pacz pani! To ja wlasnie bym bardziej byla sklonna wierzyc w humanistyczne odrzucanie klucza - tych symbolicznych lancuchów krepujacych wznioslego ducha! A tu taka niespodzianka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiara w humanizm też nie jest mi obca, ale mam chwile zwàtpienia ;-)

   Usuń
 3. Zdurnienie to taki proces, który trudno w porę zatrzymać, jak już się zacznie. Albowiem nie wiadomo, czy już jest bardzo źle, czy jeszcze tak jak zawsze.
  Ja bym tym mądralom od kluczy zrobił test z pytań typu:
  Czytając Redutę Ordona jesteś:
  a)zachwycony,
  b)poruszony,
  c)wzruszony,
  d)dumny, że jesteś Polakiem
  Daję sobie głowę uciąć, że teraz byliby dumni, że są Polakami, a ja ich kluczem, że trzeba być poruszonym! Wzruszonym nie, siadaj, pała!
  Ha, ha, ha.... [oddala się, śmiejąc buraczkowo]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za moich czasów wcale nie było testów. Może wtedy nauczyciele byli jeszcze w stanie odczytać to, co napisała ręka ucznia ;-)

   Usuń
 4. Jestem humanistką i ...PROTESTUJĘ. z wykształcenia magister historii i magister sztuki o specjalności teatralnej.poruszam się w świecie sztuki, filozofii, literatury, filmu i nade wszystko teatru. jak to humanistka. podstawą mojego świata jest historia i filozofia bez których nie można zrozumieć świata.
  Ośmielam się twierdzić, że to ponure typy, które chcą uprościć i sprowadzić świat do WZORU!!!ŻEBY BYŁO SPRAWIEDLIWIE!! narzuciły w szkolnictwie takie porządki jak testy, których jestem wrogiem, a nauczyciele z tym dyskutować nie mogą, niestety...od zawsze uczę moich uczniów, że nie ma jednej obiektywnej prawdy! a światem żądzą uczucia, fobie i przesądy... a ostatnio banki i elity finansowe(i oczywiście żydzi))żart!
  Dużo by pisać...

  OdpowiedzUsuń

Miejsce na "myśli nieuczesane":