wtorek, 5 stycznia 2016

inteligentny

inteligentna lampka halucynogenna
- Znalazłam w sieci zdjęcie zegarka, które podpisano: Inteligentny zegarek naręczny. Ponieważ gdyż albowiem interesują mnie wszelkie pozaziemskie formy inteligencji, weszłam w opis tego cudu. Wszystkiego nie jestem w stanie zacytować. Jeden z akapitów wyglądał tak (pisownia oryginalna):

ATmega328P korzysta z wbudowanego oscylatora o częstotliwoci 8 MHz. Zasilana jest z liniowego stabilizatora napięcia 2,5 V. Pobór prądu wynosi około 1,5 mA podczas pracy i 100 nA w stanie uśpienia. Zegar czasu rzeczywistego DS3231 jest doskonałym układem tego typu. Zawiera on w sobie skompensowany termicznie rezonator wykonany w technologii MEMS, który poszczycić się może dokładnością 5 ppm (błąd maksymalny wynosi 2 minuty 40 sekund na rok). Wszystko to w niewielkiej obudowie o 8 wyprowadzeniach. Jedynie kondensator odsprzęgający i kilka rezystorów podciągających wymagane jest do jego pracy. Układ ten jest podłączony tak że zasilanie podłączone jest do układu nie poprzez pin VCC a Vbat, co redukuje pobór prądu z 100 do 2,5 mikroampera.

- On faktycznie jest inteligentny...
- A co cię przekonało?
- Myślę, że skompensowany termicznie rezonator w technologii MEMS. A ciebie?
- Ja raczej głosowałabym za kondensatorem odsprzęgającym i kilkoma rezystorami podciągającymi. Ale nie będę się upierać. Pin VCC też brzmi dobrze.
- Tam właśnie jest napisane, że nie ma Pinu VCC, tylko Vbat.
- A... To zrezygnuję z kupna.

4 komentarze:

 1. Ja tez w takim razie chce ten skompensowany termicznie rezonator w technologii MEMS. Gdzie mam go sobie wszczepic? Chociaz jak ja go wszczepie.... To moze wystarczy plastrem przykleic? Nie bylo o tym w któryms z akapitów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plastrem chyba się nie da. Może dwustronnie adhezyjną listwą elastyczną z tkaniny o technologii NASA?

   Usuń
  2. Moze! A mozna taka kupic na ebayu? Skoro rezonator jest z zegarka, to znaczy, ze jest malutki - przykleji sie go do czachy, pod wlosy, i mozna blyszczec na salonach nieprzecietna yntelygencja!!! Ahh!!! :}

   Usuń
  3. Diable, gdy już opatentujesz ten pomysł i będziesz odbierać za niego Nobla, to wspomnisz, że na pomysł wpadłaś z moją pomocą, prawda? Już się szykuję do wywiadów! ;-)

   Usuń

Miejsce na "myśli nieuczesane":