wtorek, 23 kwietnia 2019

racji

Większość nie ma racji.
Czy w sprawie sposobu znieczulenia przed wyrwaniem twojego zęba zgodziłbyś się na głosowanie przeprowadzone wśród sąsiadów? Nie, bo oni się na tym nie znają. Wybrałbyś eksperta. Jednego. Postąpiłbyś niedemokratycznie, bo sprawa wymaga wiedzy, mądrości i obustronnego zaufania, a nie kompromisu, który jest niczym.
Dlaczego zatem zgadzamy się, żeby nami i naszymi dziećmi rządzili ludzie, których wybieramy w drodze głosowania?
Bo nie ma lepszego systemu - pada zwykle odpowiedź.

W takim razie uczmy dzieci buntu, niezgody, bezkompromisowości.
Niech zmienią ten świat i odrzucą demokrację.
Bo większość nie ma racji. Większość się myli.
Rację mają eksperci. A oni nigdy nie stanowią większości.

Wracając do sposobu znieczulenia przed wyrwaniem zęba - rację mają eksperci, którzy stanowią ułamek promila społeczeństwa. Niewybierani w wyborach. Wysoko wyszkoleni. O tym trzeba pamiętać.
To eksperci mają rację. Nie my - większość.

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. W sensie takim, że ja się z Tobą zgadzam, a przy okazji zastanawiam się, jakie mogą być argumenty osoby, która by się nie zgodziła z Twoim zdaniem.

   Usuń
 2. podobno demokracja to najgorszy z możliwych systemów sprawowania władzy, tylko nikt nie wynalazł lepszego. widzę co się dzieje we wspólnotach mieszkaniowych - czysty obłęd, a nie gospodarskie oko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej. Wiem o czym piszesz. Obłęd to mało powiedziane. Jeden z naszych sąsiadów wyliczył co do sztuki z ilu wspólnych żarówek korzysta idąc do swoich drzwi i domaga się odliczenia z czynszu tych kilku, które są już poza jego trasą.

   Usuń
 3. Kalino ))) zatem proponujesz demokrację ekspercką. bardzo dobry pomysł. Bardzo.
  w ogóle proponuję leczenie zostawić lekarzom, budowanie domów widomokomu etcetera
  a ja uważam że demokracja owszem ale polaczki za głupie na demokrację. głupi naród zindoktrynowany, podatny na propagandę i NIEDOKSZTAŁCONY oraz butny i ... w którego rękach demokracja brzmi strasznie i długo nie wytrzyma. zaraz będziemy mieć stan wojenny i rządy autorytarne(tfu)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bo to jest dobre, kiedy hydraulik naprawia krany, a stolarz składa meble, a mechanik naprawia auto, to lubię tutaj, nikt nie tyka się nie swoich zajęć, każdy ma pracę, pieniądze i szacunek.

  OdpowiedzUsuń

Miejsce na "myśli nieuczesane":