poniedziałek, 7 stycznia 2019

uważam

- Uważam, że wojny nie są toczone przez ludzi, tylko przez organizacje. Przez państwa, rządy, monarchie, ale nigdy przez ludzi.
- Nieprawda.
- Kwestionujesz to, co ja uważam?
- Tak. Wojny nie są toczone przez organizacje, tylko przez ludzi.
- To teraz ja mogę powiedzieć ci "nieprawda". Ale ty nie możesz powiedzieć "nieprawda", gdy zaczynam wypowiedź od "uważam". Bo to co ja uważam jest zawsze prawdą, gdy ja to mówię. Choćby ta prawda trwała tylko minutę, bo zaraz zmienię zdanie.
- Czepiasz się.
- Nie. Szanowałabym twoje zdanie, gdybyś mi je przedstawiał. A tak, gdy nie przedstawiasz mi swojego zdania, tylko prawdy absolutne, mogę tego nie szanować. Bo prawdy absolutne nie istnieją. A twoje zdanie miałoby szansę zaistnieć. A nawet mogłabym się z nim zgodzić.

I tak uważam, że wojny prowadzone są przez cholerne organizacje, a ludzie tylko w nich cierpią...

12 komentarzy:

 1. zgadzam się z wielką teorią spiskową, że przez organizacje inne osoby na "górze". Akurat o ludziach się wtedy nie myśli tylko o zyskach. To bardzo smutne, że przez całe lata istnienia ludzkości zawsze się wojny prowadziło dla zysku i profitów nie patrząc na straty w ludziach. Na bliskim wschodzie wciąż się walczy o wpływy, o ropę i inne cenne paliwa na których można latami trzepać kasę i się dorabiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak! Też właśnie tak to odbieram: wojna to wyłącznie walka o pieniądze. Z bronią w cudzych rękach.
   Gdy widzę twarze żołnierzy, walczących po obojętnie której stronie konfliktu - chce mi się płakać. Wpędza się ich w wir cudzych interesów.
   Natomiast widok twarzy cywilów, którzy w wojnach cierpią najbardziej, zdejmuje mi sen z powiek.

   Usuń
  2. dokładnie i ja takie mam zdanie.

   Usuń
 2. Racja, nie można powiedzieć "nieprawda" w odpowiedzi na zdanie zaczynające się od "uważam", bo choćbyś nie miała racji, to prawdą jest, że coś uważasz. A mówiąc "nieprawda", ktoś ci sugeruje, że nie uważasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że się mylę w ocenie własnego zdania ;-)

   Usuń
  2. Że nie wykonujesz czynności zwanej "uważaniem" :)

   Usuń
  3. Dawniej mówiło się, że ktoś jest uważający.😊

   Usuń
 3. zbrodnicze sa tylko ideologie, skrajne ideologie, skrajna prawica, lewica, anarchiści...i wszelkiej maści wyznawcy... chore ideologie opierające sie na fundamentalizmie. A rozsiewają je rządy, państwa, kościoły, religie...
  Podobno człowiek z natury nie jest taki zły.
  Ja Uważam, że jest.
  Oraz zgadzam się nie można zaprzeczać czyimś uważaniom - błąd logiczny!!
  Każdy ma prawo uważać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, jak głównodowodzący odejdzie, przyjdzie jego następna i dalej będzie źle, czyli organizacja sama w sobie toczy zło, i jest zdolna do rozpętania wojny. Może znajdzie się tam jakiś dobry człowiek, który będzie przeciw, ale go zabiją, nie spodziewam się innego obrotu spraw. Masz rację, skoro uważam, to uważam...

  Mądra Ty!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślenie o mechanizmach powstawania konfliktów nie uspokaja...

   Usuń
  2. Najgorzej, to się z tym oswoić i zapomnieć, tak mi się wydaje.

   Usuń

Miejsce na "myśli nieuczesane":